Nyheter24
Annons

Turkiska "geniet" dubblar räntan

Publicerad: 22 juni 2023, kl. 13:10
Uppdaterad: 22 juni 2023, kl. 13:26
Turkiets nya centralbankschef Hafize Gaye Erkan kommer med sitt första räntebesked. Arkivbild. Foto: Emin Sansar / AA / TT

Turkiets centralbank höjer styrräntan från 8,5 procent till 15 procent. Det var ändå mindre än ekonomernas snittprognos som förutsåg en höjning till 20 procent.

Ämne:

TT

Men det kan komma mera längre fram. Banken signalerar en gradvis åtstramning.

Det var den nya centralbankschefen Hafize Gaye Erkans första räntebesked sedan hon nyligen tog över posten där hennes företrädare ofta åkt ut i en farlig fart för att ha bedrivit "fel" penningpolitik. Hon har av turkisk media kallats för geniet och har bland annat jobbat i USA:s finansvärld i över tio år.

Höjningen är den första på två år trots en skenande inflation där Turkiets president Erdogan fått kritik för att ha lagt sig i räntepolitiken och pressat på för lägre räntor.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons