Nyheter24
Annons

Medel mot insektsangrepp får dispens inför jul

Publicerad: 9 aug. 2023, kl. 20:28
Växtskyddsmedlet Vertimec används bland annat för att skydda prydnadsväxter som julstjärnor mot insekter. Arkivbild. Foto: Anna Karolina Eriksson/TT

Växtskyddsmedlet Vertimec får tillfälligt dispens för användning mot insektsangrepp på prydnadsväxter, meddelar Kemikalieinspektionen.

Ämnen:

TT, Jul

"Skälet till beslutet är ett mycket stort bekämpningsbehov för odlarna, samtidigt som det saknas alternativa bekämpningsmedel", skriver myndigheten på sin hemsida.

Beslutet kommer sedan myndigheten stoppat medlet – som innehåller det nervpåverkande ämnet abamektin – i april tidigare i år. Det gjordes då EU-kommissionen hade sänkt gränsvärdet för abamektin i vissa grönsaker.

Men bristen på effektiva växtskyddsmedel gör nu att en dispens införs från den 10 augusti till den 7 december för odlare av prydnadsväxter.

"Om skadegörare inte kan bekämpas skulle odling av växter som cyklamen, bollkrysantemum och julstjärna kunna upphöra."

Kommentarer

Annons
Annons
Annons