Den huvudmisstänkte i insiderhärvan som utreds arbetade som övervakningsspecialist på Nasdaq Stockholmsbörsen när de suspekta transaktionerna genomfördes. Han släpptes på fri fot i tisdags, men han är fortfarande misstänkt, enligt Niklas Ahlgren, pressansvarig på EBM.
Razzia i september
Tre andra personer som också misstänks för att vara inblandade i insiderbrotten har tidigare också släppts på fri fot.
Finansinspektionen (FI) har efter åklagarmyndighetens razzia mot börsen i september inlett en undersökning av om Stockholmsbörsen brustit i sina rapporteringsskyldigheter i samband transaktioner.
FI undersöker börsens rapportering av misstänkta transaktioner i samband med tre budsituationer: Icagruppen, Haldex och Swedish Match. Därtill kommer misstänkta transaktioner i samband med sammanslagningen av Lundin Energy och Aker, enligt Martin Kullendorff, biträdande avdelningschef för marknadstillsyn på FI.
Det är "åtminstone delvis samma bolagshändelser det handlar om" i EBM:s utredning och FI:s undersökning, enligt Kullendorff.
Åtal kan komma om några månader
Stockholmsbörsen har uppgett att man samarbetar med både polisen och FI och att börsen dessutom har inlett en internutredning.
De misstänkta transaktionerna i den brottsutredning EBM bedriver rapporterades in av banker till FI, som i sin tur anmälde misstänkta insiderbrott till EBM. Transaktionerna ägde rum mellan oktober 2021 och maj 2022.
Det är i nuläget oklart när eventuellt åtal kan väckas, men kammaråklagare Pontus Hamilton har tidigare uppgett att det ligger åtminstone flera månader fram i tiden.