Nyheter24
Annons

Skatten kan sänkas 2026 – så mycket kan du spara

Publicerad: 19 maj 2025, kl. 11:18
Uppdaterad: 19 maj 2025, kl. 14:06
Plånbok och sedlar.
Flera skattelättnader föreslås. Foto: Henrik Montgomery/TT & Janerik Henriksson/TT

Regeringen föreslår sänkt elskatt och bolagsskatt 2026. Och sänkt moms på diskoteket. Förslagen är inga löften utan förberedelser inför höstens budgetförhandlingar.

Ämne:

Politik

Förslaget på ny elskatt lyder 41,1 öre/kWh. I dag ligger elskatten på 43,9 öre/kWh.

Samtidigt kommer förslag om sänkt moms, från 25 till 6 procent, på tillträde till danstillställningar, för att "främja dans och kultur", som det heter i regeringens promemoria. Med dans menas här exempelvis dansbandsevenemang, nattklubbar eller diskotek där det finns tydligt avgränsade ytor för dans.

Ytterligare skatter kan sänkas – om regeringen får som de vill

Dessutom aviserar regeringen sänkt bolagsskatt, med 0,6 procentenheter till 20 procent.

Ytterligare ett skatteförslag är lättnad för den som reser kollektivt till och från jobbet och där månadsbiljetten betalas av arbetsgivaren.

Men det är enbart förberedande förslag. Om de införs beror på det aktuella ekonomiska läget och reformutrymmet, skriver regeringen.

Vid samma tidpunkt i fjol föreslog regeringen att elskatten skulle frysas 2025. Så blev det inte.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons