Nyheter24
Annons

Stegras vd: Största kostnaden kommer vara el

Publicerad: 22 juni 2025, kl. 07:34
Stegras vd Henrik Henriksson framför bygget av det nya stålverket som skall producera fossilfritt stål. Foto: Pontus Lundahl/TT

Tillgången till stora mängder billig, förnybar el uppe i Boden lyfts som Stegras största konkurrenskraft. Men tillgången till el är samtidigt det största orosmolnet för att gå vidare till nästa steg. Din största kostnad kommer att vara el, säger Stegras vd Henrik Henriksson.

Ämne:

Sverige

Betydligt billigare elpriser än på kontinenten är ett av de främsta argumenten för att Stegras miljardsatsning på fossilfritt stål ska kunna konkurrera med befintliga aktörer i bland annat Tyskland.

— Det finns inte att få tag på den här typen av energi för en storskalig vätgasproduktion i Europa till konkurrenskraftiga priser, säger Stegras vd Henrik Henriksson.

En av nackdelarna med produktion i norra Sverige är däremot att det innebär betydligt högre logistikkostnader än konkurrenterna på kontinenten. Samtidigt krävs det stora satsningar på infrastrukturen.

Tyska elpriser

Stegras produktion kommer att ske i tre steg. Först en vätgasfabrik, följt av järnsvampsproduktion och i sista steget ett stålverk. Enligt vd Henrik Henriksson kommer elkostnaderna att stå för 75 procent av de totala produktionskostnaderna i vätgasfabriken, 50 procent av kostnaderna i järnsvampsproduktionen och omkring 25 till 30 procent av de totala produktionskostnaderna i stålverket.

Annons

— Så viktig är elen, säger Henrik Henriksson och tillägger att kostnadsbilden blir helt annorlunda med tyska elpriser.

Samtidigt sker det försök i Tyskland att få ner elpriserna, bland annat genom subventioner.

Ett orosmoln

Under våren gav regeringen åter Svenska kraftnät i uppdrag att utreda om det är möjligt med ett elområde i Sverige. Det skulle förmodligen ge lägre elkostnader för konsumenter i södra Sverige, men höja priset i norr.

— Den viktiga delen är ju vårt elpris i förhållande till var det landar i Europa.

Svenska Kraftnäts systerorganisationer på kontinenten tittar i stället på att dela upp den tyska elmarknaden i flera elområden, vilket skulle kunna gynna den svenska elmarknaden.

Elen är samtidigt det stora orosmolnet inför bolagets fas två när produktionen planeras att fördubblas. Bolaget kan inte ta beslut om investeringar för fas två då de fortfarande saknar effektilldelning för den.

— Men det påverkar inte fas ett eller att komma igång med produktionen där.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons