Annons

Blandat på börserna i Asien

Publicerad: 22 juli 2025, kl. 05:20
Tokyobörsen är igång igen efter att ha varit helgstängd på måndagen. Arkivbild. Foto: Eugene Hoshiko/AP/TT

De ledande börserna i Asien bjuder på en blandad utveckling under tisdagen.

Ämne:

USA

Tokyobörsen, som var helgstängd på måndagen, öppnade den första handelsdagen efter helgens val med stigande kurser. Nikkei 225-indexet hade vid lunchtid stigit 0,2 procent, medan det bredare Topix-indexet hade ökat 0,1 procent.

Uppgången sker i ett politiskt oroligt Japan sedan premiärminister Shigeru Ishiba meddelat att han sitter kvar, trots att hans regeringskoalition förlorade sin majoritet i överhuset i söndagens val.

Shenzhens kompositindex låg på plus 0,4 procent, medan ditot i Shanghai handlades kring nollan.

Även Hongkongs Hang Seng-index gick i sidled efter några timmars handel.

På Wall Street i USA stängde både breda S&P 500 och Nasdaqs kompositindex på nya rekordnivåer på måndagen. I veckan håller världens investerare ett extra öga på de första kvartalsrapporterna från de amerikanska techjättarna – med Google-ägaren Alphabet och elbilstillverkaren Tesla på onsdag.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons