Nyheter24
Annons

Postkodlotteriets kunder varnas – har du fått erbjudandet?

Publicerad: 4 dec. 2025, kl. 14:22
Tant vid dator, postkodlotteriet lott
Låt dig inte luras av bedragarnas lockande erbjudande. Foto: Canva & Claudio Bresciani/TT & Privat
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Bedrägeri är ett av de vanligaste brotten i Sverige, och extra utsatta är äldre personer. I takt med att våra liv blivit allt mer digitaliserade, så har även brottsligheten flyttat från gatan till nätet.

Nyheter24 har tidigare skrivit om att bedragare utnyttjar betaltjänsten Klarna genom falska mejl, telefonsamtal, sms och jobberbjudanden. 

De försöker sedan få mottagaren att klicka på en länk och uppge personliga uppgifter eller avslöja koden till BankID, vilket man aldrig ska göra. 

Flera olika typer av bedrägerier som florerar just nu görs i Klarnas namn. Foto: Fredrik Sandberg/TT
Flera olika typer av bedrägerier som florerar just nu görs i Klarnas namn. Foto: Fredrik Sandberg/TT

Fejkad skraplott från Postkodlotteriet

Postkodlotteriet, med omkring en miljon kunder, har utsatts för flera bedrägeriförsök de senaste åren. Nu är bedragare som försöker utnyttja lotteriets namn återigen varit i farten. 

Annons

I ett mejl erbjuds mottageren en skrapkalender, om man trycker på en knapp och deltar i en undersökning om Postkodlotteriet.

En av de som fått det nya bluffmejlet är Nyheter24:s reportar Alma Yttergren. I mejlet jag fick stod det: 

"Vi ger dig en exklusiv chans att få en skrapkalender. För att hämta den behöver du bara slutföra denna korta undersökning om din upplevelse med Svenska Postkodlotteriet." 

Den konstiga ämnesraden, mejladressen och texten längst ner i mejlet gjorde att jag direkt förstod att det var en bluff. 

Har du fått mejlet? Då är du utsatt för ett bedrägeriförsök.

Bluffmejlet från "Postkodlotteriet".
Bluffmejlet från "Postkodlotteriet".
Bluffmejlet från "Postkodlotteriet".
Bluffmejlet från "Postkodlotteriet".

Postkodlotteriet svarar

I ett mejl till Nyheter24 skriver Postkodlotteriets presstjänst: 

"Vi har kännedom om bluffmejlet och har fått in ett fåtal rapporter om det. Vi informerar kontinuerligt våra en miljon kunder om hur de kan skydda sig mot bedrägeriförsök och på vår hemsida finns mer information."

"Vi uppmuntrar att alltid dubbelkolla avsändaradress och ber aldrig om kort- eller kontouppgifter via mejl. Bedrägeriförsök förekommer systematiskt och bör alltid anmälas till polisen."

Undvik att bli bedragen

För att slippa bli bedragen finns det några viktiga regler att lägga på minnet, och aldrig rucka på. 

  • Logga aldrig in på BankID på uppmaning av någon annan.
  • Lägg på luren om du är osäker på vem det är som ringer.
  • Lämna aldrig ut personlig information, särskilt inte kortuppgifter eller koder. 

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons