Nyheter24
Annons

USA: Många nya jobb sänker tron på räntesänkning

Publicerad: 5 juni 2026, kl. 14:31
Uppdaterad: 5 juni 2026, kl. 15:12
Färska jobbsiffror från USA för maj månad. Arkivbild Foto: Lynne Sladky/AP/TT

Ämne:

USA

Analytiker hade i genomsnitt räknat med 88 000 nya jobb i maj, enligt en sammanställning av prognoser gjord av nyhetsbyrån Bloomberg.

Siffran ökar sannolikheten för att USA:s centralbank Federal Reserve (Fed) stramar åt med en höjning av styrräntan vid sitt möte den 17 juni. Det gör att de goda nyheterna med många nya jobb pressar kurserna nedåt i terminshandeln inför fredagens börsöppning på Wall Street.

När jobbsiffrorna släpptes hade marknaden prisat in att sannolikheten för en räntesänkning i juni ligger på 3,4 procent, enligt analysföretaget CME Fedwatch. En halvtimme senare hade det sjunkit till 1,6 procent.

Arbetslösheten i maj var oförändrad på 4,3 procent, i linje med marknadens förväntningar, enligt rapporten.

Rapporten visar även att det skapades 179 000 nya jobb i april, enligt reviderade siffror. Tidigare beräkning låg på 115 000 nya jobb i april.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons