Nyheter24
Annons

Avhopp från högskolan ökade inte under pandemin

Publicerad: 13 mars 2022, kl. 07:00
Universitetsavhoppen har inte ökat under pandemin. Arkivbild. Foto: TT

Avhopp från universitet och högskolor ökade inte under pandemin, och studenternas prestationer försämrades inte heller. Detta trots att universitet och högskolor tvingades ställa om undervisningen totalt när pandemin slog till 2020, rapporterar Ekot i Sveriges Radio.

Ämne:

TT

— Studenterna stannar kvar på sina utbildningar och tar sina poäng i ganska precis lika hög grad som tidigare och det tycker vi väl ändå är lite förvånande, säger Fredrik Svensson, senior utredare på Universitetskanslersämbetet (UKÄ), till radion.

Farhågor fanns om att exempelvis distansundervisning och restriktioner kunde påverka negativt. Men i en ny rapport från UKÄ framgår att studenterna presterat marginellt bättre under pandemin.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons