Nyheter24
Annons

Åklagare förlorar i hovrätten om upploppsbilder

Publicerad: 9 feb. 2024, kl. 15:16
Ett stort antal bilar sattes i brand på Ramels väg på Rosengård i Malmö natten till 4 september 2023. Arkivbild. Foto: Johan Nilsson/TT

Åklagaren som ville ha ut upploppsbilder från Rosengård tagna av fotografer från åtta svenska redaktioner förlorar även i hovrätten, rapporterar flera medier.

Ämnen:

TT, Malmö

”Vid en sammanvägd bedömning finner hovrätten, liksom tingsrätten, att intresset mot att lämna ut de begärda filmerna och fotona är starkare än skälen att lämna ut dem”, skriver hovrätten i beslutet enligt Journalisten.

Bilderna togs under oroligheter som startades efter en koranbränning i Malmö i september. Åklagare Henrik Nordquist begärde att ta del av allt filmat och fotograferat material, men mediebolagen har vägrat med hänvisning till källskyddet samt att det hotar journalistiskt oberoende.

I början av året dömdes fem ungdomar för inblandning i upploppet.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons