Polishelikopter beskjuten med grön laser
En polishelikopter blev under en rutinflygning i Helsingborg på söndagskvällen beskjuten med grön laser, skriver polisens på sin sajt.
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt
Prenumerera
X
Gillar du artikeln?
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få fler artiklar som denna direkt i din inkorg - helt kostnadsfritt.
Laserstrålen kom från en lägenhet i stadsdelen Fredriksdal. När polispatruller kom till platsen kunde helikopterns besättning peka ut aktuellt fönster. I bostaden fanns en pojke i 15-årsåldern som erkände att han var skyldig.
Laserpekaren har tagits i beslag
Laserpekaren har tagits i beslag och polisen har skrivit en anmälan om luftfartssabotage. Polisen har också pratat med pojkens vårdnadshavare.
Grön laser är ett verktyg som bland annat kan blända en person eller i värre fall orsaka bestående ögonskador.