Det var på en fest för drygt två år sen som den 14-åriga flickan och hennes vän tog tramadol och drack alkohol. 14-åringen somnade senare i sin säng, men vaknade aldrig upp.
Den nu 19-årige mannen som misstänks ha sålt drogerna till henne flydde då utomlands, begärdes häktad i sin utevaro och efterlystes internationellt. Rättegången skulle hållas i höstas, men sköts upp.
Men nu har 19-åringen återvänt till Sverige. Enligt hans advokat har återvändandet skett frivilligt. I dag häktades han vid Falu tingsrätt, där han står åtalad för grovt vållande till annans död och flera fall av narkotikabrott.
Enligt lokala medier erkänner 19-åringen att han sålt tabletterna men nekar till att ha gjort sig skyldig till grovt vållande till annans död.