Norsk polis uppger för tidningen att det bland annat är elektroniska spår som lett till misstankarna mot 16-åringen. Enligt Stavanger Aftenblad har han i förhör erkänt att han på något sätt varit inblandad i ett mord i Sverige.
Två personer är sedan tidigare häktade i Sverige som misstänkta för mordet i Lund, en 17-årig pojke och en man i 35-årsåldern.
Lunds tingsrätt bekräftar att offentliga försvarare har utsett till ytterligare två personer i målet.
Den norske 16-åringen är också misstänkt för inblandning i ett mord i Storbritannien och ett våldsbrott i Stavanger.
— Vi ser att våldsamma uppdrag i allt högre grad har blivit en handelsvara på digitala plattformar och i sociala medier, kommenterar Ole Jørgen Arvesen, avdelningschef vid den norska rikskriminalpolisen Kripos, för VG.