Nyheter24
Annons

Norsk 16-åring misstänkt för mord i Lund

Publicerad: 16 juni 2025, kl. 12:20
Uppdaterad: 16 juni 2025, kl. 12:34
Den 28 januari sköts en man ihjäl vid Lunds centralstation. Arkivbild. Foto: Johan Nilsson/TT

En norsk 16-åring är misstänkt för inblandning i mordet vid Lunds centralstation i januari där en man i 30-årsåldern sköts ihjäl, rapporterar VG.

Norsk polis uppger för tidningen att det bland annat är elektroniska spår som lett till misstankarna mot 16-åringen. Enligt Stavanger Aftenblad har han i förhör erkänt att han på något sätt varit inblandad i ett mord i Sverige.

Två personer är sedan tidigare häktade i Sverige som misstänkta för mordet i Lund, en 17-årig pojke och en man i 35-årsåldern.

Lunds tingsrätt bekräftar att offentliga försvarare har utsett till ytterligare två personer i målet.

Den norske 16-åringen är också misstänkt för inblandning i ett mord i Storbritannien och ett våldsbrott i Stavanger.

— Vi ser att våldsamma uppdrag i allt högre grad har blivit en handelsvara på digitala plattformar och i sociala medier, kommenterar Ole Jørgen Arvesen, avdelningschef vid den norska rikskriminalpolisen Kripos, för VG.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons