Nyheter24
Annons

Karl-Heinz är här – brandkåren varnar: Gör inte detta

Publicerad: 29 juli 2025, kl. 10:30
En brandbil på väg ut från garaget och en person i spöregn med uppfällt paraply.
Här är brandförsvarets viktiga meddelande – inför skyfallet. Foto: Pontus Lundahl/TT & Johan Nilsson/TT

På flera håll i Sverige har det regnat kraftigt under natten till tisdag, och mer regn är att vänta under dagen. Nu varnar brandförsvarschefen för platser du inte vill befinna dig på när skyfallet kommer.

Det blir rejält blött i stora delar av Sverige under tisdagen när det polska ovädret ”Karl-Heinz” drar in över landet.

SMHI har utfärdat en orange varning i södra Norrlands kustland och gula varningar för östra Dalarna, stora delar av Västerbottens län samt sydligaste delen av inre Norrbottens län. Även Gotland och östra Svealand och riskerar extra kraftigt regn och åskskurar.

Det skyfallsliknande regnet kan orsaka stora problem i trafiken på flera håll, bland annat i Gävleborgs och Västernorrlands län.

”Här kan det under hela tisdagsdygnet röra sig om närmare 100 millimeter regn”, skriver meteorologen Emma Härenstam på SMHI:s hemsida.

Annons

Brandkårens varning: "Tänk på att skydda sig"

Robert Carlsson är enhetschef på Storstockholms brandförsvar. 

Han uppmanar alla medborgare att se över sina anläggningar, källare och dagvattensystem, inte minst om man haft problem med översvämning tidigare.

– Att man tänker på att skydda sig innan och inte när det har hänt, säger han till Mitti.

Annons

Se upp i trafiken – undvik detta vid skyfall

Ska du ge dig ut i trafiken under tisdagen? Då finns det vissa miljöer man ska undvika i största möjliga utsträckning. 

– En sak man kan tänka på är vägar och viadukter med stora vattensamlingar. Man ska vara försiktig med att åka ner i en stor vattensamling. Man vet inte hur det ser ut eller hur djupt det är, det kan vara så att det blir svårt att ta sig upp igen, säger Carlsson till Mitti.

Kraftigt regn leder till försämrad sikt på vägarna och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för resor och anpassa hastigheten om du ska ut på vägarna i dag.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons