Nyheter24
Annons

Explosion vid flerbostadshus i Göteborg

Publicerad: 4 aug. 2025, kl. 01:28
Uppdaterad: 4 aug. 2025, kl. 02:38
En explosion skedde i en port till ett flerfamiljshus i Frölunda under natten till måndagen. Arkivbild. Foto: Adam Ihse/TT

Någonting har exploderat vid entrén till ett flerfamiljshus i Frölunda i Göteborg strax innan midnatt på söndagskvällen. Explosionen beskrivs som kraftig men ingen person har skadats.

— Vi fick flertalet samtal från boende i området vid 23.57 att det var en väldigt hög smäll. Vi ankomsten rapporterade patrullen att en port till ett flerfamiljshus sprängts och det var trasigt glas och en fönsterruta till en lägenhet var trasig, säger Magnus Schildt, vakthavande befäl vid polisen.

Platsen är avspärrad och nationella bomskyddet har kallats dit.

— Vi har inlett en förundersökning gällande allmänfarlig ödeläggelse, grovt brott, och söker efter gärningsperson eller gärningspersoner som kan tänkas vara delaktiga i brottet. Just nu är ingen gripen eller misstänkt, säger Magnus Schildt.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons