Nyheter24
Annons

Försvaret får ny radar – ”mångmiljardsatsning”

Publicerad: 10 aug. 2025, kl. 17:36
Det nya övervakningssystemet innebär en tredubbling av den nuvarande förmågan. På bilden syns ryska stridsflygplan som fotograferats av svenska Jas Gripen över Östersjön. Foto: Foto: Försvarsmakten

Försvarsmakten ska få tillgång till ett nytt radar- och sensorsystem som innebär en tredubbling av den nuvarande övervakningsförmågan, och som ska kunna upptäcka fler typer av hot, rapporterar SVT Nyheter.

— Det är framför allt ballistiska missiler, kryssningsrobotar, hypersoniska robotar, rymdlägesbild och drönare, säger Fredrik Pålsson, chef för informations- och underrättelsesystem på FMV till SVT.

De första systemen ska levereras under nästa år, och kan därefter vara operativa i närtid.

— Vi påbörjade den forcerade anskaffningen för ungefär ett år sedan och nu har vi fyra kontrakt på plats. Vi har nog sparat in åtminstone tre, fyra år i tid, säger Pålsson till tv-kanalen.

Radarsystemet har fem lager med olika räckvidd. Den nya kustradarn med kortast räckvidd används redan – det av de kommande radarsystemen med längst räckvidd ska kunna upptäcka robotar och satelliter på låg höjd på omkring 200 mils avstånd.

Kostnaden för det nya övervakningssystemet är hemlig, men enligt FMV handlar det om ”mångmiljardbelopp", skriver SVT Nyheter.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons