Nyheter24
Annons

Sveriges arbete med globala mål sågas

Publicerad: 16 sep. 2025, kl. 08:02

Otydlig styrning och bristfällig uppföljning. Agenda 2030 är målen som ska göra världen till en bättre plats – avskaffa fattigdom, bromsa klimatförändringar och minska orättvisorna. Men i Sverige har arbetet stora brister, visar Riksrevisionens granskning.

Ämne:

Sverige

För tio år sedan antogs Agenda 2030 av alla FN:s medlemsländer. Överenskommelsen innehåller 17 huvudmål, som ska vara uppnådda senast år 2030.

Men Sveriges arbete med Agenda 2030 har stora brister, konstaterar Riksrevisionen som granskat hur det sett ut de senaste tio åren. Allvarligast är att det inte funnits någon tydlig inriktning på arbetet med tydliga prioriteringar. Regeringen har inte arbetat effektivt, vilket påverkat myndigheternas arbete.

Ingen samlad bild

— Vi kan se att det har blivit svårare för myndigheterna att arbeta med de här frågorna eftersom de inte riktigt vet vad regeringen förväntar sig av dem. Det har varit ganska tydliga signaler om att man ska jobba med Agenda 2030, men det har varit mycket luddigare vad och hur de ska göra, säger Karl Nilsson, revisionsdirektör.

Trots att arbetet med Agenda 2030 pågått i snart tio år finns det ingen samlad bild av hur det går med att nå målen och delmålen. Framför allt beror det på att regeringen i förtid lade ner Statistiska centralbyråns (SCB) uppdrag med att ta fram indikatorer för hur Sverige ska nå målen.

Annons

Riksrevisionen anmärker också på att redovisningen till riksdagen brister – och har försämrats. Den senaste från 2024 är ofullständig och saknar redovisning som gör det möjligt att följa utvecklingen över tid.

Ambitionsnivån sjunkit

När arbetet inleddes 2016 placerade sig Sverige högt i rankningen över måluppfyllelse, men trots höga ambitioner har man inte kommit mycket närmare målen. Vid granskningen har Riksrevisionen sett hur regeringens ambitionsnivå sjunkit och samordningen av arbetet försvagats.

— Vi ser att ambitionsnivån har sjunkit de senaste åren och det visar sig på flera olika sätt. Det är färre myndigheter som har uppdrag som har med Agenda 2030 att göra och det finns till exempel ingen nationell samordnare längre.

Riksrevisionen rekommenderar nu regeringen att göra en tydligare prioritering inom arbetet med agendan, tydliggöra vilket ansvar myndigheterna har för att genomföra den och se till att det finns en uppföljning som ger en relevant och samlad bild till allmänhet och riksdag.

Fakta: 17 globala mål

Agenda 2030 antogs 2015 och innehåller 17 huvudmål, som ska vara uppnådda senast år 2030:

1. Ingen fattigdom

2. Ingen hunger

3. God hälsa och välbefinnande

4. God utbildning för alla

5. Jämställdhet

6. Rent vatten och sanitet för alla

7. Hållbar energi för alla

8. Anständiga arbetsvillkor och ekonomisk tillväxt

9. Hållbar industri, innovationer och infrastruktur

10. Minskad ojämlikhet

11. Hållbara städer och samhällen

12. Hållbar konsumtion och produktion

13. Bekämpa klimatförändringarna

14. Hav och marina resurser

15. Ekosystem och biologisk mångfald

16. Fredliga och inkluderande samhällen

17. Genomförande och globalt partnerskap

Källa: FN

Kommentarer

Annons
Annons
Annons