Händelsen med tonåringen inträffade i Stockholm och pojken har nu dömts till 30 dagsböter på totalt 1 500 kronor. Domen är en av de första sedan lagen om förolämpning mot tjänsteman trädde i kraft den 2 juli.
Lagen innebär att den som förolämpar en polis, domare eller tjänsteman på myndighet kan dömas till böter eller fängelse upp till sex månader.
Över 600 anmälningar
Sedan den 2 juli till den 24 september har polisen fått in 639 anmälningar om brottet, visar siffror från polisen.
I slutet av augusti hade 14 åtal väckts, enligt Åklagarmyndigheten. Exempel på fall som lett till åtal innefattar bland annat en pensionär som sagt ”jävla polisfitta” till en polis i Strömstad i somras, pensionären friades i domstol.
Andra exempel som lett till åtal innefattar ord som ”jävla arab”, ”bögar”, ”smutsiga judar” och ”hora”.
Justitieminister Gunnar Strömmer (M) tycker det är för tidigt att bedöma om över 600 polisanmälningar efter bara tre månader är rimligt, men tillägger att lagen har tillkommit av ett skäl.
— Det har skett att poliser och andra tjänstemän som bär medborgarnas förtroende har utsatts för stora övertramp utan konsekvenser, säger han.
Stort utrymme
I september dömdes en 16-åring för att ha sagt ”kuksugare” till polis. På frågan om det är rimligt, svarar Strömmer:
— Ja, det tyckte uppenbarligen domstolen.
Han tycker att det finns ett mycket stort utrymme för att tala klartext, även mot offentliganställda.
— Men det finns gränser när man angriper inte bara den enskilde polisen utan hela samhället som står bakom polisen.
Samtidigt friades en pensionär som sagt ”jävla polisfitta”.
— Det kommer ta lite tid innan det utkristalliserar sig exakt var gränserna går, säger Strömmer.