— Alla visste att någonting var på gång, men lyckades inte stoppa pojken, säger SVT:s kriminalreporter Diamant Salihu i Aktuellt.
Föräldrar, socialtjänst och polis uppges alla ha fått kännedom om att ”någon form av våldsdåd” planerades av pojken, enligt SVT. Några timmar senare inträffade skottlossningen.
Expressen har tidigare rapporterat att den misstänkte 14-åringen på skolan sagt saker samma dag som indikerade att han planerade att utföra ett våldsdåd, men sedan tonat ned det med att han skämtade. När hans familj inte fick tag på honom blev de oroliga och kopplade in både socialtjänst och polis, enligt tidningens uppgifter.
Socialtjänsten fick kontakt med pojken men han ville inte säga var han var eller vad han gjorde, enligt Expressen.
Skottlossningen på Södra Kungsgatan skedde strax före 02 natten till lördagen. Sex personer träffades och fick skador i underkroppen, ingen ska dock ha fått livshotande skador.
Polisen har gått ut med att händelsen är gängrelaterad. De som sköts kopplas dock inte till gängmiljöer av polisen och de tros inte ha varit tilltänkta måltavlor.