Nyheter24
Annons

Motvind för Sverige i fiskestrid

Publicerad: 27 okt. 2025, kl. 10:33
Landsbygdsminister Peter Kullgren (KD) under ett möte om Östersjön i Stockholm i september. Arkivfoto. Foto: Jessica Gow/TT

Landsbygdsminister Peter Kullgren (KD) kallar EU-kommissionens grundförslag för nästa års fångstkvoter för ”hyfsat balanserat”. Men han oroar sig över att andra länder vid Östersjön vill fiska mer.

— Vi står tillsammans med kommissionen relativt ensamma. Men vi kämpar på, säger Kullgren till SR Ekot på väg in till årets avgörande förhandlingar i Luxemburg.

Svensk huvudprioritet är att hålla ner kvoterna för sill och strömming i centrala Östersjön och Bottenviken.

— Det har faktiskt gått åt rätt håll i år – men det räcker inte. En lägre kvot innebär att återhämtningen går snabbare, säger Kullgren i Luxemburg.

En färdig uppgörelse dröjer sannolikt till på tisdagen.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons