Nyheter24
Annons

Häktad för att ha försökt sälja sprit till pojkar

Publicerad: 3 nov. 2025, kl. 17:26
18-åringen misstänks för brott mot alkohollagen och olovlig försäljning av alkohol, skriver Mitt i. Foto: Andreas Hillergren/TT

Ämne:

Stockholm

Mannen greps nyligen vid en park i centrala Stockholm, där han misstänks ha befunnit sig för att sälja sprit till minderåriga. Omkring 20 spritflaskor togs i beslag i samband med gripandet, skriver tidningen.

18-åringen är även misstänkt för att tidigare ha sålt sprit till flickor som blev kraftigt alkoholförgiftade.

— Min uppfattning är tyvärr att ungdomarna fortfarande tar de risker det innebär att köpa sprit. Det är så klart problematiskt och oroande. Spriten som säljs klassas inte som drickbar, och i stort sett alla flaskor som skickas på analys efter de beslag vi gör har visats sig innehålla giftiga och skadliga ämnen, säger kommunpolisen Ola Åkesson till Mitt i.

I mitten av oktober fördes svårt medtagna tonåringar i Stockholmsområdet till sjukhus efter att ha druckit fulsprit. Sammanlagt tolv ungdomar fick vård under en och samma helg. Samtliga blev helt återställda.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons