Det handlar om PFAS-medel som kan brytas ner till trifluorättiksyra (TFA). På lång sikt bedöms TFA utgöra ett allvarligt hot mot grundvattnet och därför krävs en omprövning, enligt Mats Allmyr, strategisk rådgivare på Kemikalieinspektionen.
Men tills prövningen är klar kan medlen fortsätta att användas i Sverige.
Han vill inte uttala sig om sannolikheten för att det kommer att bli förbud även i Sverige. I prövningen ska nationella förhållanden beaktas.
— Olika länder har olika sätt att beräkna hur stor risk det är för spridning av de här ämnena och deras metaboliter till grundvatten. Då tar man hänsyn till väderdata och hur genomsläpplig marken är.
Totalt omfattar omprövningen 38 svenska växtskyddsmedel med något av de verksamma ämnena diflufenikan, flonikamid, fluazinam, fluopyram, mefentriflukonazol och tau-fluvalinat.




