Han säger att polisens bedömning är att det finns en svag men påtaglig utveckling åt rätt håll. Polisen pekar bland annat på att den öppna narkotikahandeln minskat och att polisen inte angrips på samma sätt som förut i de utsatta områdena.
Är inte det ganska små framsteg?
— Man måste sätta in det i ett bredare sammanhang. På totalen har till exempel skjutningarna på en treårsperiod halverats, säger Strömmer, som menar att detta är en viktig framgång för de utsatta områdena som i hög grad drabbas av det grova gängvåldet.
Nya verktyg, arbetssätt och resurser biter, anser justitieministern. Men han medger samtidigt att regeringen är långt ifrån framme.
— För mig blir det också en tydlig signal om att det är oerhört viktigt att inte vika en tum från den inslagna kursen.
Ett område har tillkommit i polisens lägesbild över utsatta områden i Sverige, och ett har försvunnit, jämfört med hur det såg ut för två år sedan. Strömmer har inte något mål för när antalet utsatta områden ska minska tydligt.
— Jag ser lägesbilden som ett underlag för olika aktörer i samhället att jobba mer effektivt tillsammans för att trycka tillbaka brottsligheten.




