Ett förbud för elever att använda mobiltelefon införs på samtliga grundskolor från och med höstterminen, uppger utbildningsminister Simona Mohamsson (L) för TT. Förbudet gäller även fritidshem och öppen fritidsverksamhet.
— Alla Sveriges elever kommer tillbaka till en mobilfri skola efter sommarlovet, säger utbildnings- och integrationsminister Simona Mohamsson (L) om det förslag som nu läggs fram i en lagrådsremiss.
— De får lämna ifrån sig mobilerna i början på skoldagen och får tillbaka dem efter, säger Mohamsson.
Däremellan ska de, enligt ministern, ha möjlighet att fokusera på att lära sig. Och på rasterna att umgås med sina kompisar, kanske spela fotboll eller läsa en bok.
Lagändringarna föreslås träda i kraft den 1 augusti i år.
.jpg)

Många har förbud
Omkring 80 procent av landets grundskolor har i praktiken redan mobilfritt, eftersom det sedan flera år är möjligt för rektorer att bestämma själva om förbud.
Men det räcker inte, ett nationellt förbud behövs för att göra hela grundskolan till en mobilfri zon, enligt utbildningsministern. Hon motiverar det med alla elever, oavsett skola, ska ges mer studiero och slippa distraheras av egna eller andras mobiler.
En lärare ska kunna göra undantag om mobiler behövs för undervisningen eller om en elev har särskilda skäl.
Förbudet ska gälla även fritidshem och öppen fritidsverksamhet, så kallade fritidsklubbar.
Hjälpa föräldrar
Simona Mohamsson tror inte att skolans mobilförbud kan göra det svårare för föräldrar att begränsa barn och tonåringars skärmtid utanför skoltid.
– Jag tror att det snarare kan ändra kulturen och både hjälpa många föräldrar i kämpandet hemma och elever och barn som försöker minska sin skärmtid. Men det är inte lätt när det är algoritmer som styr.
Enligt en undersökning från Folkhälsomyndigheten och Mediemyndigheten 2024 ägnar högstadieelever nästan sju timmar per dag åt skärmar – oräknat skoltid.
MISSA INTE: Trumps hot mot Iran – skickar massiv armada





.jpg)