Nyheter24
Annons

Kristerssons krav på psykiatrin: Ska stoppa farliga personer

Publicerad: 11 feb. 2026, kl. 11:26
Ulf Kristersson (M), statsminister, och Nina Larsson (L), jämställdhetsminister. Foto: Lars Schröder/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

— Vi har sett ett antal fall av dödligt våld där vården inte har lyckats förebygga allvarliga våldsdåd trots att det har funnits varningstecken, säger statsminister Ulf Kristersson (M) på en pressträff.

På onsdagens möte i det nyinstiftade rådet för kvinnofrid diskuterades dödligt våld mot kvinnor utanför nära relationer, som vansinnesdåd eller överfallsvåld. Flera sådana fall har uppmärksammats den senaste tiden.

Regeringen anser att det görs för få farlighets- och riskbedömningar inom psykiatrin i dag. Därför ska Socialstyrelsen ta fram metodstöd så att psykiatrin bättre kan förebygga, bedöma och hantera patienters risk för att skada andra.

— Det här är en unik kraftsamling för att stoppa det dödliga våldet mot kvinnor. Vi går från ord till handling, säger Kristersson.

Inspektionen för vård och omsorg (Ivo) ska också göra en granskning av hur riskbedömningar görs inom den psykiatriska tvångsvården och i rättspsykiatrin.

Därutöver ska lagstiftningen som reglerar tvångsvården ses över, enligt regeringen.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons