Nyheter24
Annons

15 nya stölder på Danderyds sjukhus: Lämna smycken hemma

Publicerad: 11 feb. 2026, kl. 13:14
Uppdaterad: 11 feb. 2026, kl. 13:27
Danderyds sjukhus vädjar nu till patienter och närstående att lämna värdesaker hemma innan sjukhusbesök.
Danderyds sjukhus vädjar nu till patienter och närstående att lämna värdesaker hemma innan sjukhusbesök. Foto: Magnus Lejhall/TT, Anders Wiklund/TT & Janerik Henriksson/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Stölder av värdesaker på Danderyds sjukhus har fortsatt, trots att en person häktades i december och nu är åtalad för grov stöld på sjukhuset, rapporterar SVT Nyheter Stockholm. 

Fortsatta stöldproblem på Danderyds sjukhus

Nu förstärker sjukhuset rutinerna.

”Vi utreder nu ett femtontal nya ärenden som gäller förlorade smycken och klockor tillsammans med polisen”, säger chefsläkare Corinne Pedroletti i ett pressmeddelande.

Foto: Magnus Lejhall/TT
Foto: Magnus Lejhall/TT

Uppmaningen: Lämna värdesaker hemma

Sjukhuset vädjar nu till patienter och närstående att lämna värdesaker hemma inför sjukhusbesök.

Den åtalade kvinnan stal smycken och andra värdesaker under flera års tid. Det totala värdet på stöldgodset översteg en miljon kronor.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons