Nyheter24
Annons

Migrationsverket missar fusk – kontrollerar inte effektivt

Publicerad: 24 feb. 2026, kl. 12:09
Uppdaterad: 24 feb. 2026, kl. 12:24
Ulf Kristersson och migrationsverket
Migrationsverket missar fusk – kontrollerar inte effektivt. Foto: Pär Bäckström/TT & Jonas Ekströmer/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Ämne:

Politik

Ett stort antal arbetstillstånd har beviljats till arbetsgivare som bedömts vara oseriösa, förfalskat fackliga yttranden eller haft skenanställningar, enligt en ny granskning från Rikrevisionen.

Det riskerar osund konkurrens, arbetslivskriminalitet och arbetskraftsexploatering, enligt rapporten.

Granskningen omfattar Migrationsverkets kontroller av arbetstillstånd för personer som inte är EU/EES-medborgare. Slutsatsen är att myndighetens kontroller inte effektivt upptäcker och motverkar fel och missbruk.

”Bristerna ökar risken för lönedumpning och snedvriden konkurrens, där seriösa företag missgynnas. De skapar även en grogrund för arbetslivskriminalitet och arbetskraftsexploatering”, säger riksrevisor Christina Gellerbrant Hagberg i en kommentar.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons