En drönare stördes ut av den svenska marinen ungefär 13 kilometer från det franska hangarfartyget som ligger i Malmö hamn, uppger svenska och franska militären.
Försvarsmakten ger besked om drönaren
Försvarsmakten skriver att en misstänkt drönarflygning upptäcktes av ett fartyg ur den svenska marinen under patrullering i Öresund.
”I samband med observationen vidtog Försvarsmakten motåtgärder för att störa ut den misstänkta drönaren. Därefter förlorades kontakt med drönaren”, skriver försvaret i ett pressmeddelande.
Inga fler drönare har observerats. Försvaret utreder om händelsen innebär en överträdelse mot tillträdesförordningen.
Guillaume Vernet, talesperson för den franska generalstaben, säger att drönaren stördes ut i onsdags, ungefär 13 kilometer från det atomdrivna franska hangarfartyget Charles de Gaulle.
"Svenska systemen fungerade perfekt"
— De svenska systemen fungerade perfekt och störde inte aktiviteterna ombord, säger Vernet till AFP.
— Hangarfartygsstridsgruppen är utrustad med sina egna skyddssystem, men när den går in i en partners territorialvatten omfattas den av värdlandets beskydd, som i det här fallet.
Enligt SVT Nyheters uppgifter lyfte drönaren från ett ryskt fartyg, men det bekräftar varken franska eller svenska militären.
Drönare kan hanteras på flera sätt. Med ”störa ut” ("jamming" på engelska) menas att med elektroniska medel bryta kommunikationen mellan drönaren och piloten eller navigationssystemet.




