Resebolaget Tui har lyckats flyga hem 20 svenska resenärer de senaste dagarna, skriver Aftonbladet.
— Vissa flyg har åkt från Dubai till Europa, men det är ett begränsat antal och många resenärer som vill komma på dem. Vi gör vad vi kan för att boka på våra resenärer, säger Dian Valencia, på företagets pressavdelning, till tidningen.
Bolaget har fortfarande kvar omkring 40 resenärer i Förenade arabemiraten och Qatar.
Några svenskar hemflugna
Även Apollo lyckades på torsdagen boka hem fyra av sina svenska resenärer.
— I dag på morgonen flög fyra svenskar hem från Dubai. De flög hem via Amsterdam och sedan till Stockholm, säger Martina Krantz, pressansvarig på Apollo, till TT.
I samma koncern ingår även golfresearrangören Golf Plaisir och i tisdags tog 14 av deras resenärer sig hem från Dubai genom att flyga via en annan europeisk stad.
Enligt Krantz befinner sig fortfarande 135-140 av deras resenärer sig i Förenade arabemiraten, majoriteten i Dubai och Abu Dhabi.
Ving har 46 resenärer i Dubai och åtta i Doha. Än så länge har bolaget inte lyckats få hem någon, men de jobbar för att knipa platser på de flyg som framför allt flygbolagen Emirates och Qatar Airways erbjuder.
Flyg till Köpenhamn
Det fortsatt nedstängda luftrummet över Qatar gör att landets flygbolag väljer alternativa lösningar. En rad flyg, bland annat till Köpenhamn, avgår i stället från Oman och Saudiarabien.
Med början på torsdagen är det tänkt att plan ska lyfta från Omans huvudstad Muskat till bland annat Köpenhamn, skriver Qatar Airways på X.
Bolaget nämner också motsvarande turer till bland annat London, Berlin och Madrid medan en avgång från Riyad är tänkt att gå till Frankfurt. Bolaget skriver att det handlar om ”ett begränsat antal” avgångar och att resenärer inte ska bege sig till flygplatserna om man inte har bekräftade biljetter.
Norwegian meddelar samtidigt att samtliga flygningar till Förenade arabemiraten är inställda till och med den 9 mars och att man gör ”löpande justeringar beroende på utvecklingen”.




