Nyheter24
Annons

Bröstcancer ökar globalt – dödstalen kan stiga kraftigt

Publicerad: 5 mars 2026, kl. 19:44
Uppdaterad: 5 mars 2026, kl. 22:40
Bröstcancer och Rosa Bandet
Bröstcancer ökar globalt – dödstalen kan stiga kraftigt. Foto: Christine Olsson/TT & Pontus Lundahl/TT​
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Bröstcancer fortsätter att vara den främsta cancersjukdomen bland kvinnor. Medan dödligheten sjunker i höginkomstländer ökar den kraftigt i fattigare länder enligt en omfattande studie.

Enligt en analys i Lancet Oncology registrerades 2,3 miljoner nya fall globalt under 2023. Dödstalen ligger på 764 000 om året. Enligt prognosen kommer de öka till 1,4 miljoner år 2050.

Enligt studien beror delar av sjukdomsbördan på faktorer som går att påverka; högt intag av rött kött, tobaksbruk, högt blodsocker, högt bmi, hög alkoholkonsumtion och låg fysisk aktivitet.

I höginkomstländer har dödligheten i bröstcancer sjunkit med 30 procent sedan 1990. Samtidigt har den nästan fördubblats i låginkomstländer. Enligt forskarna krävs nu prevention och politisk vilja att göra screening och behandling tillgänglig för alla.

Stefan Gustavsson/SvD/TT

Kommentarer

Annons
Annons
Annons