Det är många Palestinasjalar i säkerhetssalen i Stockholms tingsrätt – både bland de åtalade och bland de relativt många åhörarna på plats.
Fyra Palestinademonstranter – tre män och en kvinna – står inför inför rätta för ofredande efter ett omtalat möte med det moderate statsrådet Carl-Oskar Bohlin förra året.
Det var på kvällen den 8 september som gruppen med demonstranter följde efter och skrek slagord till Bohlin sedan han lämnat en sammankomst vid Mynttorget i Stockholm.
”Shame on you”, ”blod på dina händer” och ”barnmördare” var några av de glosor som ministern fick utstå under sin promenad runt ett kvarter i Gamla stan.

”Sten i bakhuvudet?”
I rätten vittnar Bohlin om att han tog illa vid sig.
— Det skreks okvädningsord mot mig, som är grova och groteska. Det är en grotesk anklagelse som syftar till att dehumanisera oss som folkvalda företrädare.
Bohlin säger sig vara van vid att diskutera med politiska meningsmotståndare, men att det här handlade om något annat.
— Fysisk förföljelse i numerärt underläge har jag aldrig varit med om tidigare. Vad är nästa sak som kommer att drabba mig, kommer jag få en sten i bakhuvudet, kommer någon plocka fram en kniv?

”Som djur”
De åtalade hävdar att de bara har använt sin yttrandefrihet, som vid vilken grundlagsskyddad demonstration som helst. Mötet mellan statsrådet och demonstranterna skedde också strax efter en tillståndsgiven demonstration på Mynttorget.
— Den här regeringen har försökt svartmåla rörelsen som står mot ett folkmord. De har framställt oss som djur. Då är det vår skyldighet att fortsätta demonstrera, säger en av de åtalade.
Att Carl-Oskar Bohlin inte valde att polisanmäla direkt och i stället ägnade kvällen åt att lägga ut filmklipp från händelsen på sociala medier gör också att händelsen ska ses i ett politiskt sammanhang, hävdar försvaret.
— Den här dagen var knuten till en forskarrapport om att 50 000 barn hade omkommit i Palestina och man har en uppfattning att regeringens politik är otillräcklig. Jag tänker att man kan ha förståelse för att det finns starka känslor från dem som berörs av de här krigsbrotten, säger advokat Silas Aliki, som företräder en av de åtalade.
Åklagaren yrkar på dagsböter. Dom väntas den 15 juni.




