Nyheter24
Annons

Andersson i kärnvapenbråket: "Ta ett djupt andetag"

Publicerad: 11 mars 2026, kl. 18:48
Uppdaterad: 11 mars 2026, kl. 19:40
Foto: Jonas Ekströmer/TT & Stefan Jerrevång/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Socialdemokraterna har kontaktat Utrikesdepartementet för att ”reda ut eventuella oklarheter” efter kritiken mot partiets hållning i kärnkraftsfrågan, skriver S-ledaren på X.

Foto: Jonas Ekströmer/TT

Kärnvapenbråket: S kontaktar UD – vill sänka tonläget

"Svensk kärnvapenpolitik ska präglas av samförstånd. Vår linje har varit konsekvent, men vi har aldrig sökt konflikt kring dialogen med Frankrike. Nu behöver alla ta ett djupt andetag och sänka tonläget. I dag har vi därför kontaktat UD för att reda ut eventuella oklarheter", skriver hon.

Debatten mellan regeringen och Socialdemokraterna har rasat sedan Magdalena Andersson motsatt sig att regeringen diskuterar med Frankrike om avskräckning med franska kärnvapen.

Annons

Utrikesminister Maria Malmer Stenergard kritiserade då oppositionsledaren på X:

"Än en gång visar Magdalena Andersson den sanna socialdemokratin: det egna intresset före Sveriges".

Kommentarer

Annons
Annons
Annons