Han är ordförande för Medieakademin, som för tredje gången kartlagt vilka som når flest och engagerar mest på matområdet i sociala medier.
Maten lockar och är ett av de största ämnena på svenska sociala medier. Flera stora influerare som inte tidigare fokuserat på mat har hoppat på tåget, eftersom de ser att mat engagerar och gör det lätt att få till reklamsamarbeten.
”Självspelande piano”
Det Emanuel Karlsten tycker är mest fascinerande är de marockanska AI-konton som börjar ta allt större plats på matscenen. Med namn som ”Svenska recept”, ”Hemlagade recept” och ”Vardagliga recept” har några av dem redan lockat mer än 100 000 medlemmar på Facebook.
— Jag gissar att de gör det på en mängd olika språk och inte behöver lägger mer än några minuter på det där, och så blir det ett självspelande piano, säger han.
Den stora mattrenden på sociala medier är hälsa. Emanuel Karlsten beskriver det som ett pågående ordkrig om olika kost- och träningsråd.
”Vilda västern”
— Det är lite av vilda västern just nu, där jag tror att många på något sätt längtar efter att få råd.
En aktör som lyser med sin frånvaro är Livsmedelsverket, även om myndigheten i viss mån försöker. I det vakuum som uppstår försöker andra inta en guidande position.
— Det kan ju kanske vara svårt att konkurrera som myndighet.
En annan trend inom matsfären på sociala medier är att allt fler influerare börjar lansera egna matprodukter.
— I stället för att hålla på och göra reklam för andra så börjar man förstå att det blir bättre affärer med det.




