Ryssland pekas ut som det största hotet mot Sverige i rapporten. Säkerhetspolisen varnar också om en ökad risk för ett ännu sämre säkerhetsläge framöver, med tanke på Rysslands övergripande mål.
Säpo konstaterar att Ryssland är mer riskbenäget än tidigare och varnar särskilt för hybridattacker och sabotage.
— Än så länge har Sverige inte varit utsatt för omfattande försök till attentat eller traditionella sabotage. Men vi har sett försök till förstörande cyberangrepp från Ryssland. Och vi vet att underrättelsehotet är högt, säger säkerhetspolischefen Charlotte von Essen vid en pressträff.
"En pressad regim kan vara farlig"
Säpos operative chef Fredrik Hallström understryker vikten av att sanktionerna mot Ryssland upprätthålls.
— För att Ryssland ska kunna upprätthålla sin militära förmåga så är de helt beroende av produkter och teknik från väst, däribland Sverige. Ett otroligt viktigt strategiskt arbete är alltså att vi måste göra mer för att göra det besvärligt för Ryssland att anskaffa den typen av material som behövs för att fortsätta sin krigföring, säger Hallström.
Säpo varnar även för Kinas ambitioner att dominera världshandel och teknologi – och för Iran.
— Historien har visat att en desperat och pressad regim kan vara farlig. I dagsläget är det svårt att bedöma vilket hot landet kommer att utgöra på ett strategiskt vis mot Sverige, säger Fredrik Hallström.




