Nyheter24
Annons

Dubbla straff för gängkriminella – mängdrabatt avskaffas

Publicerad: 9 apr. 2026, kl. 12:59
Uppdaterad: 9 apr. 2026, kl. 13:11
Gunnar Strömmer, fängelse
I dag presenterades den nya straffreformen. Foto: Christine Olsson/TT & Fredrik Sandberg/TT & Jonas Ekströmer/TT

Redan i sommar blir det dubbla straff för gängkriminella.  Regeringen och SD går vidare med förslaget trots den hårda kritiken från lagrådet.

— Farliga kriminella ska sitta inne, så att skötsamma människor kan känna sig trygga i sina hem och våga vara ute, säger justitieminister Gunnar Strömmer (M).

Det är grundtanken när regeringen nu lägger fram ett lagpaket med en rad olika straffskärpningar. Enligt regeringen ”den största straffreformen” sedan brottsbalken infördes på 1960-talet.

Ett av förslagen i propositionen är att brott som begås i gängmiljö ska leda till dubbelt så långa straff.

Den nya straffskärpningsregeln ska börja gälla den 1 augusti. Den innebär till exempel att en gängkriminell som grips med ett skarpladdat vapen riskerar ett fängelsestraff på åtta år, mot dagens fyra.

Annons

För en gängledare kan straffet vara mer än dubbelt så högt, och för någon som utnyttjas, som ett barn eller ungdom, kan det vara mindre, enligt regeringen.

Mängdrabatt avskaffas

I lagpaketet ingår även att ett 50-tal straffskalor skärps, bland annat för vålds- och sexbrott, och att upprepade grova våldtäkter ska kunna ge livstids fängelse.

Lagförslaget fick hård kritik av lagrådet, som ansåg att det var ett ”hastverk” och avstyrkte det i sin helhet. Strömmer har vänt sig emot den kritiken och sagt att han går i god för kvaliteten.

Annons

Regeringen och SD går även vidare med att skärpa straffen i allmänhet.

En del handlar om att avskaffa dagens mängdrabatt. I stället ska straffvärdet för varje brott som huvudregel läggas ihop. Men brottslighetens sammantagna allvar ska också vägas in.

Dessutom ska domstolarnas utgångspunkt inte längre vara att fängelsestraff bara döms ut i sista hand. Villkorlig dom ska utmönstras, och samtidigt införs villkorligt fängelse, vilket ska vara en skarpare påföljd.

Oklart datum

Domstolarna ska också ta mindre hänsyn till gärningsmannens personliga omständigheter, som hög ålder, dålig hälsa eller att man förlorat jobbet, när straffet bestäms.

Annons

Dessa förslag läggs fram i en lagrådsremiss, och regeringens plan är att riksdagen ska rösta igenom dem i sommar.

Regeringens utredare, rikspolischef Petra Lundh, föreslog ett ikraftträdande 2028, men regeringen sätter inget datum. Orsaken är att Kriminalvården först måste hinna bygga ut.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons