— Vi har tidigare sett att PFAS kan påverka vårt immunsystem. Eftersom immunsystemet spelar roll i utvecklingen av astma ville vi undersöka hur PFAS påverkar risken för astma, säger Annelise Blomberg, forskare i arbets- och miljömedicin vid Lunds universitet.
27 procent av barnen till mammor som under graviditeten utsatts för mycket hög exponering av PFAS via dricksvattnet utvecklade astma. Bland barnen till lågexponerade mammor var andelen 16 procent.
— Vi kan inte säkert slå fast att PFAS orsakar astma, vi kan bara säga att vi ser ett samband, säger Annelise Blomberg.
Kan passera moderkakan
Att dricksvattnet i Kallinge i Ronneby kommun hade höga halter av PFAS upptäcktes 2013. Föroreningen kom från brandskum som använts i brandövningar på regementet F 17.
Eftersom PFAS kan passera moderkakan utsätts även fostret, om mamman dricker PFAS-haltigt vatten. Men exakta förklaringar till hur de långlivade PFAS-kemikalierna påverkar kroppen saknas.
— Effekterna av PFAS på vår kropp är ganska komplicerade. Vi vet att det kan påverka mycket i kroppen, till exempel kolesterolnivå, immunsystem och födelsevikt. Men det är svårt att säga vad det är som leder till alla dessa effekter, säger Annelise Blomberg.
Stort intresse
Studien omfattar mer 11 000 barn som föddes i Blekinge 2006–2013. Forskarna har utgått från mammornas bostadsadresser fem år före förlossning. De kvinnor som bodde i Kallinge samtliga fem år före förlossning räknas i studien som utsatta för mycket hög PFAS-exponering. Barnen till dessa kvinnor har sedan jämförts med andra barn i Blekinge.
Annelise Blomberg tror att det kan finnas ett stort intresse för resultatet.
— Det är förstås viktigt för dem som har blivit exponerade i Ronneby, men också för andra som har blivit exponerade, inte bara i Sverige utan runtom i världen.
Studien publiceras i den vetenskapliga tidskriften Plos Medicine.




