Nyheter24
Annons

Svampen säljs i Sverige – kan kopplas till ALS

Publicerad: 28 apr. 2026, kl. 16:42
Uppdaterad: 28 apr. 2026, kl. 16:42
Foto: Audun Braastad/TT

En giftig matsvamp har hamnat i forskarnas blickfång efter ett ovanligt stort antal ALS-fall i en liten alpby

Svampen får säljas i Sverige – men Livsmedelsverket avråder från att äta den.

ALS är fortfarande en gåta för forskarna

ALS är en allvarlig och ovanlig sjukdom där nervcellerna som styr kroppens muskler bryts ner. Varje år får drygt 440 personer i Sverige sjukdomen och de flesta är mellan 60 och 70 år, enligt 1177.

Sjukdomen leder till att musklerna stegvis blir svagare och till slut kan förmågan att prata, svälja och andas påverkas.

Annons

Varför vissa drabbas är fortfarande till stor del okänt. Hos en mindre del finns en ärftlig förklaring, men i många fall misstänker forskare att både genetik och miljö kan spela in, enligt

Ovanligt många insjuknade i liten alpby

I en liten by i de franska Alperna upptäcktes ovanligt många fall av ALS. När forskare började undersöka vad de drabbade hade gemensamt riktades intresset mot vilda svampar som flera av personerna hade ätit.

I en studie från 2021 beskrivs klustret som ett så kallat ALS-hotspot. Forskarna kunde inte hitta någon tydlig genetisk förklaring, och flera andra miljöfaktorer undersöktes utan att ge något säkert svar, rapporterar Göteborgs-Posten.

Annons

En sak stack ut. De drabbade hade nämligen ätit giftiga svampar, rättare sagt så kallade falska murklor.

Är stenmurklan giftig?

Svampen som alltså diskuteras är stenmurkla, eller Gyromitra esculenta.

Den har tidigare setts som en delikatess av vissa, men är giftig. Giftinformationscentralen skriver att stenmurkla innehåller gyromitrin, ett gift som kan orsaka illamående, magont, kräkningar och diarré. Även symtom från nervsystemet kan förekomma.

I svåra fall kan förgiftningen leda till påverkan på lever, njurar och blodkroppar.

Annons

Kan svampen orsaka ALS?

Det är oklart. Forskarna har inte kunnat bevisa att stenmurkla orsakar ALS.

Den svenska ALS-forskaren Caroline Ingre förklarar att det inte går att slå fast ett sådant samband.

– Det är omöjligt att säga, säger hon till GP.

Annons

Samtidigt menar hon att fyndet är viktigt, eftersom forskare behöver förstå vilka yttre faktorer som kan bidra till att sjukdomen triggas hos vissa personer.

Svampen får säljas i Sverige – men avråds

Trots riskerna är stenmurkla inte helt förbjuden att sälja i Sverige. Däremot finns särskilda regler.

"Stenmurkla får säljas, men endast om den förvällts enligt vedertagna metoder, med förvällning i flera olika steg.", skriver Livsmedelsverket.

Men rådet är tydligt. Ät inte stenmurkla. Det kan leda till både akut förgiftning och misstänkta långsiktiga hälsoeffekter.

Annons

Varför bör man undvika svampen?

Forskarna bakom den franska studien pekar på att giftet gyromitrin kan ha både neurotoxiska och genotoxiska effekter. En senare analys visade också att svamparna från området tillhörde arter med höga halter av gyromitrin.

Det betyder inte att alla som äter stenmurkla får ALS. Det betyder inte heller att svampen ensam förklarar sjukdomen.

Men eftersom stenmurkla redan är giftig, och eftersom forskare nu undersöker en möjlig koppling till ALS, finns det en enkel slutsats för den som vill vara på den säkra sidan:

  • Undvik stenmurkla helt.
  • Vid misstänkt förgiftning
  • Har du ätit stenmurkla och får symtom bör du kontakta Giftinformationscentralen för rådgivning. Vid akuta symtom gäller 112.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Svampen säljs i Sverige – kan kopplas till ALS