Nyheter24
Annons

Ny serie om historiens värsta folkmord

Publicerad: 30 maj 2026, kl. 12:10
Uppdaterad: 30 maj 2026, kl. 12:10
Den romska flickan Anna Maria Settela Steinbach deporterades från ett transitläger i Nederländerna till Auschwitz-Birkenau den i maj 1944. Hon mördades i gaskammaren tre månader senare tillsammans med sin mor och sina syskon. Foto: Yad Vashem

Filmerna lanseras av myndigheten Forum för levande historia och riktas till elever i högstadiet och gymnasiet.

Serien berättar inte bara om historiens värsta folkmord, utan försöker också förklara hur det kunde ske och vad som föregick det.

Uppdraget gick till Göran Hugo Olsson och produktionsbolaget Story AB.

— Jag tycker det här är viktigare än alla andra filmer som jag har gjort.

Judiska kvinnor och barn förs bort av SS i Warszawas ghetto 1943.
Judiska kvinnor och barn förs bort av SS i Warszawas ghetto 1943.
Annons

Han ligger bakom flera uppmärksammade dokumentärer, som ”The black power mixtape 1967–1975” och ”Om våld”. Att göra undervisningsfilm för unga kändes både svårare och mer angeläget, säger han.

— Att vi har en publik i nian och gymnasiet känns så oerhört sporrande. Det är en medborgerlig plikt och ett ansvar att försöka göra det här på ett så bra sätt för dem som möjligt och att ge dem en chans att förstå, lära sig och hitta vägar in att kolla vidare själva.

Drar paralleller

Olsson tror inte att någon kan ta del av historien utan att dra paralleller till vad som händer i omvärlden just nu och nämner Ukraina, Gaza och Västbanken.

— Man kan ha olika åsikter, men jag tycker inte man kan se en minut av den här serien utan att tänka på allt som händer i dag. Det innebär inte att man relativiserar Förintelsen, utan att man har den som ett avstamp för hur det kan gå.

Annons
Regissören Göran Hugo Olsson. Arkivbild.
Regissören Göran Hugo Olsson. Arkivbild.

Filmsatsningen är en del av ett uppdrag som Forum för historia fick av regeringen 2024 om att öka kunskapen om Förintelsen.

​– Det här är en samlad och långsiktig satsning för att utifrån ny forskning och även beprövad erfarenhet fortsätta att utveckla kunskaperna och lärdomarna från Förintelsen, säger Petra Mårselius, överintendent för Forum för levande historia.

Romer i fokus

Det har gått över 25 år sedan satsningen på boken ”…om detta må ni berätta…”. Även om de historiska händelserna är desamma har mycket hänt sedan dess. Konkurrensen om ungas uppmärksamhet har hårdnat, samtidigt ökar antisemitism och rasism och levande vittnesmål från överlevare är på väg att försvinna.

Annons

​– Det är en viktig bakgrund till hela den här satsningen. Jag tror att förändringen speglas av det, att det självupplevda blir mindre framträdande, men också det att vi ​i dag​ har mer forskning om vad som hände, säger Mårselius.

Den här gången ges mer utrymme åt förintelsen av Europas romer.

— Det hade det tidigare forskats relativt lite på. Folkmordet på romer erkändes ​till exempel​ först på åttiotalet i Västtyskland. Där har kunskapen ökat under de senaste 30 åren.

Petra Mårselius, överintendent för Forum för levande historia. Arkivbild.
Petra Mårselius, överintendent för Forum för levande historia. Arkivbild.

Fakta: Förintelsen

Under Förintelsen, Nazitysklands massmord mellan 1939 och 1945, dödades omkring sex miljoner judar, enligt FN. Ungefär hälften av dem gasades ihjäl, resten sköts, svalt eller frös ihjäl.

Också fyra till fem miljoner icke-judar – politiska motståndare, polacker, ryssar, romer, Jehovas vittnen, homosexuella och mentalsjuka – mördades av nazisterna.

Största delen av offren krävdes under åren 1941–1945, sedan Tysklands pakt med Sovjetunionen spruckit och de två länderna hamnat i krig, med perioden februari 1942 till april 1943 som kulmen.

I Auschwitz, det tyska namnet på staden Oświecim i södra Polen, byggdes det största och mest omtalade nazistiska koncentrations- och utrotningslägret under andra världskriget. I januari 1945 fanns det omkring 730 koncentrationsläger och satellitläger i olika former.

Källa: Nationalencyklopedin

Kommentarer

Annons
Annons
Annons