Nyheter24
Annons

Siktade med vapen mot skärgårdsbåt – stor polisinsats pågår

Publicerad: 8 juni 2026, kl. 20:53
Uppdaterad: 8 juni 2026, kl. 20:55
Polis vänster. Polis med pistol höger.
En man har skjutit mot en skärgårdsbåt i Stockholm skärgård. Foto: Johan Nilsson / TT & Fredrik Sandberg/TT.

Polisen larmades under tisdagen till Möja i Stockholms skärgård efter ett dramatiskt samtal från en Waxholmsbåt.

Kaptenen slog larm

Enligt polisen ska kaptenen på båten ha slagit larm efter en oroande händelse i samband med att passagerare släppts av vid en brygga.

– Det är kaptenen på den här båten som ringde och larmade. Han släppte av passagerare på bryggan och när han skulle lämna ser han en person eller några personer som siktar med ett vapen mot fartyget säger Mats Eriksson på polisen i region Stockholm till Aftonbladet.

Larmet kom in vid 17.20 och polis skickades till platsen för att utreda vad som inträffat.

Annons

Polis på plats för att utreda händelsen

– Vi är där nu och ska försöka utreda vad som har hänt och om det finns någon ytterligare information, säger Mats Eriksson.

Ingen person har i nuläget gripits i samband med händelsen.

Efter larmet har skärgårdsbåtarna slutat att stanna vid den aktuella bryggan tills vidare, enligt uppgifter.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Siktade med vapen mot skärgårdsbåt – stor polisinsats pågår