Det visar Försommarkollen, som genomförs av Sveriges lantbruksuniversitet och Svenska Botaniska Föreningen vid nationaldagen varje år.
Resultaten visar att blomningen kommit rekordlångt norrut i år, jämfört med förr i tiden. Ett tydligt tecken är syrenen, som för 100–150 år sedan bara hunnit i blom längst ner i Skåne och Halland vid den här tidpunkten. I år har den redan blommat över i Skåne och på södra ostkusten.
Forskare vid SLU konstaterar att det är en tydlig signal om förändring. Även om variationerna mellan åren kan vara stora, är det de långsiktiga trenderna som är avgörande, enligt forskarna.
11 000 rapporter om blomningen hos några av de vanligaste försommarblommorna kom in i årets undersökning.




