Stockholm

JO utreder polisrazzia mot Bandidosfest

Polisen spärrade av hela Häradsvägen i Huddinge när de genomförde en kontroll av MC-festen. Bilden är tagen vid ett tidigare tillfälle.
Polisen spärrade av hela Häradsvägen i Huddinge när de genomförde en kontroll av MC-festen. Bilden är tagen vid ett tidigare tillfälle. Foto: ADAM IHSE / SCANPIX

Den 24 mars stormade polisen en Bandidosfest i Huddinge. Efter flera anmälningar mot polisen ska JO utreda polisens insats.


Läs mer

Som Nyheter24 tidigare skrivit om slog Stockholmspolisen till mot Bandidos MC:s tioårsjubileum i Huddinge den 24 mars. Tungt beväpnad polis tvingade ner festdeltagarna på golvet och fyra personer greps och 17 omhändertogs.

Efter razzian anmälde flera av festdeltagarna polisen till JO. Enligt anmälarna ska flera personer ha fått sitta utomhus i minusgrader i upp till fem timmar. Polisen ska även ha förbjudit toalettbesök och förvägrat personerna att ta på sig ytterkläder.

Notifieringar

Slå på notifieringar för att få de senaste nyheterna från Nyheter24.

Notifieringar från din stad

Slå på notifieringar för din stad för att få de senaste Blåljus-nyheterna från Nyheter24.