SVERIGE. Under den kommande helgen kommer åtta svenskar att dö i midsommartrafiken. Även om det blivit lite bättre de senaste åren vad gäller antal dödsolyckor leder den täta trafiken till problem. Midsommar är den värsta storhelgen på våra vägar.
– Det är utmärkande att det går snabbare eftersom det oftast är torra vägbanor, säger Bodil Sonesson på Trafikverket till Nyheter24 på tal om jämförelsen med exempelvis jul och nyår.
Enligt statistik från Transportstyrelsen har mellan sju och åtta människor omkommit i snitt under midsommar sedan 1995. Antalet olyckor totalt sett ligger normalt på runt 200 även om det skedde en minskning från 2010 till 2011.
"Viktigt att alla tar sitt ansvar - från föräldrar till festvärdar"
Midsommar och alkohol är en minst sagt vanligt förekommande kombination - ibland även i trafiken. Trafikverket menar att det inte bara är chaufförens ansvar att se till att hen är helt nykter.
– Det är viktigt att alla tar sitt ansvar, från föräldrar till festvärdar, säger Bodil Sonesson.
Vad ska man tänka på i trafiken?
– Det är som alltid att ta god tid på sig och välja större vägar med stor trafiksäkerhet. Men också att vara utvilad, och att man håller hastigheten såklart.