SVERIGE. Nyheter24 tog ett snack med utbildningsministern och Miljöpartiets språkrör Gustav Fridolin, Idol-deltagaren Alice Svensson, TV4-profilen Anna Brolin och fotografen Bingo Rimér om deras gymnasieval och hur stor roll det egentligen spelar.
– Jag valde helt fel. Jag gick naturtekniska programmet med inriktning el. Det valde jag efter samtal med min studievägledare. Jag tyckte utbildningen var tråkig. Jag visste att jag var intresserad av språk och samhälle, jag ville bli journalist. Hade jag valt rätt utbildning hade jag haft mer konkurrenskraftiga betyg, säger Anna Brolin.
Viktigt att tänka över
Även om alla fyra håller med om att gymnasievalet inte är det absolut största och viktigaste valet man gör så tycker alla att det är viktigt att tänka över vad man verkligen vill satsa på.
– En av de viktigaste sakerna är att man tycker att det man gör är roligt. Att man har möjlighet att välja utifrån intresse, det man brinner för, säger Gustav Fridolin.
Många ungdomar upplever stress kring valet.
– Stressen är djup rotad i hela samhället. Nu är det Youtube-generationen som ska söka till gymnasiet. Alla vill snabbt bli nästa stjärna. En ny Avicii. Men vi lever i ett samhälle där saker och ting tar sin tid. Den stressen återspeglas i det folk gör, säger Bingo Rimér.
Osäker jobbmarknad
Alice Svensson tror att stressen delvis beror på den osäkra jobbmarknaden för ungdomar.
– Jag tror det beror på arbetsmarknaden, att det är sådan arbetsbrist. Man måste vara bestämd i vad man ska göra och tyvärr läggs den stressen så pass tidigt. Jag tror att man i dag tyvärr kommer längre på att gå ett smalt program, säger Alice.
Själv visste Anna Brolin redan i slutet av högstadiet att hon ville bli journalist, men uppmanar unga som är mer osäkra att tänka brett:
– Har man ingen aning är et bra att välja en så pass bred utbildning som möjligt, få väljer man inte bort något. Men eftersom jag visste var natur fel för min del. I dag hade jag valt samhälle med humanistisk inriktning, säger hon till Nyheter24.