Allmänheten klev in och grep rånare – hyllas av polisen
"En storartat insats från flera medmänniskor".
Gillar du artikeln?
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få fler artiklar som denna direkt i din inkorg - helt kostnadsfritt.
VÄSTERÅS. Under måndagen rånades en 83-årig man mitt i centrala Västerås, men gärningsmannen skulle inte komma undan. I stället grep vanligt folk in. Polisen i Västmanland skriver själva på sin Facebooksida att "tack vare en storartad insats från flera medmänniskor greps rånaren av en person som tog upp jakten på rånaren".
Dessutom dök det av en ren slump upp en polis som på väg in till arbetet snabbt upp på platsen och hjälpte till. Själva inlägget avslutas med att polisen tackar alla inblandade och hälsar att det var "riktigt bra jobbat".
Den 83-årige mannen som utsattes för rånet klarade sig också förhållandevis bra efter händelsen.
– Han blev omplåstrad av ambulanspersonal men han behövde inte föras därifrån i ambulansen, säger Maria Rupla, inre befäl vid länskommunikationscentralen, till Vestmanlands Läns Tidning.