I dagarna meddelade Coop Östra och Coop Syd att de ska sänka priset på över 3 000 varor i en majoritet av sina Stora Coop-butiker och online.
Anledningen till sänkningen är att man vill prioritera kunderna och vill att det ska löna sig för människor att handla i Coops butiker.
– Det ska löna sig att handla hos Coop. Det är vår prioritet att vara prisvärda för våra kunder, därför sänker vi priset på tusentals varor som vi vet är viktiga för våra medlemmar och deras familjer, säger Meta Persdotter, vd på Coop Östra, i ett pressmeddelande.
Prissänkningen kommer gälla både Coops egna produkter och externa varumärken
Prissänkningarna kommer att gälla både på Coops egna produkter och på välkända externa varumärken. Varorna kommer vara allt från mejerivaror, pålägg och annan vardagsmat.
– Det är mycket glädjande att vi nu kan genomföra en omfattande prissänkning i Stora Coop-butikerna. Med prisets ökade betydelse är det avgörande att vi står starka i den lokala konkurrensen, säger Kristina Johansson, tillförordnad vd för Coop Syd.
Prissänkningen är en del av ett långsiktigt arbete och under året kommer man även att sänka priserna på olika utvalda frukter och grönsaker varje vecka.





