Nyheter24
Annons

McDonald's sponsrar Mello – släpper festivalmeny

Publicerad: 30 jan. 2026, kl. 11:58
Foto: Henrik Montgomery/TT/Paul Sancya/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Den 31 januari hålls den första deltävlingen i Melodifestivalen 2026. Tävlingen kommer sedan att avgöras i Stockholm den 7 mars. I år är McDonald’s huvudsponsor av Melodifestivalturnén 2026.

För att förgylla hela Melodifestivalturnén har McDonald’s tagit fram en festivalmeny med tre rätter.

Det innehåller McDonald’s festivalmeny

Festivalmenyn består av fyra stycken Pepper Chicken Strips med en dipsås, en Sour Cream & Onion & Co och en äppelpaj.

Tiktokkontot @mc.besties drivs av McDonald's-anställda från Örebro, Västerås, Uppsala, Märsta, SundsvallBollnäs, Härnösand, Östersund och Sälen. De har i flera dagars tid lagt ut videor om den nya festivalmenyn och videorna har tusentals med visningar. 

Frågorna alla ställer om den nya menyn

Den nya festivalmenyn har väckt en hel del frågor bland kunderna. Många undrar var man kommer kunna köpa menyn och enligt @mc.besties ska den gå att köpa på alla McDonald's i Sverige.

Annons

Menyn kommer kosta 99 kronor enligt kontot och kommer att säljas så länge Melodifestivalturnén är igång. 

Foto: Tiktok/Skärmavbild
Foto: Skärmavbild/Tiktok
Foto: Skärmavbild/Tiktok

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
McDonald's sponsrar Melloturnén – släpper festivalmeny