Från och med måndagen den 1 juni har kravet på att restauranger och barer måste servera varm mat för att få servera alkohol slopats. Det betyder att nya typer av verksamheter kan börja sälja alkohol nu och barer kan fokusera mer på alkohol, utan att behöva ha ett brett utbud av mat också.
Klockan 11.00 den 1 juni var Kennys Gelato glassfabriken därför först ut i Sverige med att servera alkohol, utan att erbjuda gästerna någon lagad mat.
Glasskiosken först i Sverige med alkoholservering
Kenny Mattsson är svensk glassmästare och har vunnit Glass-SM. Nu kommer han att servera både öl och bubbel, utöver sin prisade glass på Kennys Gelato glassfabriken i Nacka utanför Stockholm.
– Jag kommer att servera öl, vin, prosecco, aperol spritz och limoncello spritz. Vi har också rätt att servera exempelvis en gin och tonic men vi börjar så här, säger han till Mitt i.
Tar inspiration från Sydeuropa
Kenny Mattsson kommer ta inspiration från Sydeuropa när det kommer till alkoholserveringen, precis som han göra med sin gelato.
– Jag tittar ju väldigt mycket på Italien. Alla mina råvaror kommer ju därifrån. Där serverar varenda gelateria ett glas bubbel och folk samlas på piazzan i flera timmar med vänner och familjer. Kan alkoholen vara en bidragande orsak till att folk går ut och möts mer är det ju jättepositivt.
Han känner dock lite dubbelt för de slopade serveringsreglerna.
– Det är jättedubbelt. Lagstiftningen vi har haft har ju funnits för att skydda medborgarna från alkoholism. Det är ju bra att vi tar hand om varandra. Samtidigt får det inte bli för fyrkantigt och trångt, säger han till Mitt i.




