Det här har hänt.
Kraftigt försämrat vägläge
Efter kraftigt oväder med hårda vindar, snöfall och snabbt sjunkande temperaturer har vägläget försämrats i stora delar av landet.
På flera håll har träd fallit över vägar, plogade sträckor har blåst igen och ishalka har uppstått på kort tid. I kombination med dålig sikt har det skapat mycket svåra körförhållanden, särskilt på mindre vägar utanför större tätorter.

Myndigheten riktar kritik
Trafikverket riktar nu tydlig kritik mot bilister som trots varningar fortsätter att köra, rapporterar Omni. Enligt myndigheten underskattar många hur snabbt vägläget kan förändras och hur begränsade möjligheterna till hjälp kan vara när oväder slår till. Att ge sig ut i onödan ökar risken för olyckor och kan i värsta fall leda till att bilister blir fast i timmar.
När bilar kör fast, blockerar vägar eller är inblandade i olyckor binds resurser som annars hade kunnat användas för att röja vägar och hjälpa samhällsviktiga transporter. Räddningstjänst, bärgare och vägpersonal tvingas prioritera akuta insatser, vilket kan försena arbetet med att återställa framkomligheten för alla trafikanter.

Kan ta lång tid innan hjälp kommer
Trafikverket varnar också för att hjälp inte alltid kan komma snabbt vid extremt väder. I områden där många vägar är blockerade kan det ta lång tid innan plogning eller bärgning når fram. För bilister som fastnar utan tillräcklig utrustning kan situationen bli både obekväm och direkt farlig, särskilt vid kyla.
Myndigheten uppmanar bilister att noggrant följa väderprognoser och trafikvarningar, planera resor i förväg och om möjligt avstå från att köra tills läget förbättrats. Att anpassa resandet ses som en viktig del av trafiksäkerheten under vinterförhållanden.
Att ignorera vädervarningar kan göra att du fastnar på vägen, utsätter dig själv och andra för risker och bidrar till att förvärra situationen för alla i trafiken.




