Fiat överväger ett betydligt mer omfattande grepp än de flesta konkurrenter när det gäller toppfart. Enligt uppgifter till Autocar vill märkets högsta chef införa en fast fartspärr på 120 kilometer i timmen i flera av Fiats mindre modeller.
Det skulle i så fall omfatta Fiat 500, Panda och Grande Panda. Ett beslut som inte bara handlar om teknik eller symbolik, utan som påtagligt förändrar hur bilarna kan användas på motorväg.

”Superdyr hårdvara”
Förslaget drivs av Fiats vd Olivier François. Hans argument är tydligt. Enligt honom är många av de säkerhetssystem som i dag är lagkrav inom EU framför allt motiverade vid högre hastigheter.
Genom att sänka toppfarten menar Fiat att man skulle kunna undvika delar av tekniken och därmed hålla nere kostnaderna.
– Jag har svårt att förstå varför vi måste installera all denna superdyra hårdvara, sensorer, kameror och skyltigenkänning, säger han till Autocar och beskriver EU:s regelverk som närmast orimligt.
Resonemanget bygger på att Fiats småbilar främst används i stadstrafik, där hastigheterna är låga och där varje extra kostnad snabbt märks i slutpriset.

Redan fartbegränsade
Fiat arbetar redan i dag med fartspärrar. Grande Panda är begränsad till 160 kilometer i timmen, medan den eldrivna versionen är spärrad vid 132 blås.
Men att låsa bilarna vid 120 är något helt annat. Det innebär att de inte längre kan hålla normal motorvägshastighet i stora delar av Europa, varför det är här kritiken tar fart.
Säkerhet handlar inte bara om fart
Flera trafiksäkerhetsexperter menar att Fiats argumentation haltar. Det finns inget stöd för att avancerade förarstöd enbart är viktiga i högre hastigheter.
Tvärtom är system som autobroms, fotgängarigenkänning och varning för korsande trafik ofta som mest avgörande i stadsmiljö, där problematiken mellan bilar och oskyddade trafikanter är som störst.
ETSC har tidigare slagit fast att omkring 70 procent av alla som omkommer i stadstrafik är fotgängare, cyklister eller motorcyklister. Det är just den grupp som EU:s skärpta säkerhetskrav är tänkta att skydda.
Går längre än Volvo
När Volvo införde en toppfart på 180 kilometer i timmen väckte det debatt, vilket exakt var syftet. Men gränsen låg fortfarande långt över gällande hastighetsbegränsningar.
Fiats förslag är emellertid av en annan kaliber. En spärr på 120 kilometer i timmen påverkar vardagskörningen på riktigt och påverkar körupplevelsen rejält.




