Jag försöker lära mig att köra bil från grunden enbart i en simulator, och om några veckor är det dags för uppkörning. Det blir första gången i livet jag ger mig ut i riktig trafik.
Den svenska körkortsutbildningen har inga krav på ett visst antal körlektioner eller körtimmar innan du får boka din uppkörning. Tanken är att det är upp till dig att på egen hand säkerställa att du har övat tillräckligt.
Men är det egentligen ett bra upplägg? Borde det verkligen vara lagligt att kunna ta sig till uppkörningen – med enbart simulatorövning i ryggen?
"En annan puls"
Nej, menar Trafikos trafiklärare Josefin Unver.
– Det tycker jag nog inte. För din säkerhet, för förarprövarens säkerhet och för medtrafikanternas. Jag tror fortfarande att det är en annan känsla att sitta i en riktig bil, säger hon och fortsätter:
– Om jag tar dig ut nu och kör två svängar här, då kommer du få en annan puls. Bakom din simulator är du trygg.
Ett till tio – hur ser mina chanser ut?
– Oj, vad svårt. Kanske fem? Vi har ju aldrig testat det här innan så det är svårt att säga vad det dåliga är.
"Borde inte vara lagligt"
Min trafiklärare, Din Körskolas Abraham Elias, är också starkt skeptisk till om det verkligen borde vara tillåtet att gå till uppkörning utan riktig körerfarenhet.
– Nej, jag tycker inte det ska vara lagligt. Jag respekterar lagen, men min yrkesroll säger mig att det inte borde vara möjligt.
Han tror att de allra flesta hade misslyckats på uppkörningen om de provade på samma sak.
– Om 1 000 personer skulle testa, tror jag att bara två procent hade klarat det.
Så du ger mig två procents chans?
– Nej inte du, du lär dig snabbt och är anpassningsbar, det har jag sett. Men det är verkligen inte alla.
Han avslutar med att konstatera att även om lagen kanske bör ändras, så förtjänar jag ändå körkortet om jag lyckas ta det trots bara virtuell övningskörning.
Om bara några veckor kör jag ut i riktig trafik för första gången med en inspektör från Trafikverket bredvid mig. Håll koll här på nyheter24.se och Tiktok för att inte missa hur det går.
Om experimentet
Detta är ett journalistiskt experiment som görs tillsammans med en trafikskola.
Syftet är att granska körkortsutbildningen och undersöka hur långt simulatortekniken har kommit – inte att uppmuntra läsare att göra likadant. Nyheter24 avråder alla från att försöka ta körkort utan att övningsköra i verklig trafik.
Uppkörningen sker i bil med dubbelkommando tillsammans med en utbildad trafikinspektör. Efter uppkörningen, oavsett utfall, kommer reportern att ta körlektioner i riktig bil innan han kör på egen hand.




